html dir="ltr"> نگهداری ماهیهای آب شور و شیرین - اشتباهات تازه کارها در نگهداری از آکواریوم
نگهداری ماهیهای آب شور و شیرین
اطلاعات جامع در مورد ماهیهای آکواریومی آب شور و شیرین

شروع از سایز کوچک

با توجه به تنوع آکواریوم های مینی یا کوچک موجود در بازار افراد زیادی تمایل پیدا می کنند اولین تجربه آکواریوم داری خود را از این سایزها شروع کنند زیرا تصور می کنند شاید نگهداری یک آکواریوم کوچک می تواند راحت تر باشد اما معمولا انتخاب سایز کوچک برای آنها ناکامی را به همراه خواهد داشت. در حجم کم آب، پارامترهای اساسی برای نگهداری صحیح ماهی به سرعت تغییر می کنند و جایی برای اشتباه و بی تجربگی باقی نمی گذارند. حتی حرفه ای ها هم با آکواریوم های کوچک مشکل دارند .
توصیه می شود تازه کارها از تانک های کمتر از 100 لیتر دوری کنند زیرا اگر تانک شما بزرگتر باشد آزمون و خطاهای شما به عنوان یک تازه کار آسیب کمتری به ماهی ها وارد خواهد کرد.

عجله در ورود ماهی

افرادی که به تازگی آکواریوم تهیه می کنند ذوق و شوق زیادی دارند و دوست دارند به سرعت ماهی به آن اضافه کنند حتی ممکن است همان روز راه اندازی آکواریوم این کار را انجام دهند. در این میان بعضی ها خوش شانس هستند و برخی نه. ممکن است بسیاری از این افراد به سرعت تعدادی یا تمامی ماهیهای خود را از دست بدهند.

علت چیست؟

آب در یک آکواریوم تازه راه اندازی شده هنوز به شرایط ثبات نرسیده است انواع گازها در آن محلول هستند. مواد معدنی، فلزهای سنگین و حتی مواد شیمیایی امروزه توسط توزیع کنندگان آب منطقه ای در فرآیند تصفیه به آب شهری اضافه می شود.
پس بدون اینکه بخواهیم وارد جزئیات پیچیده شیمی آب در این حالت شویم همین کفایت می کند که بگوییم بسیاری از مواد محلول در آب می تواند به ماهی ها آسیب برسانند، آب آکواریوم باید از فیلتر گذرانده شود تا مواد مضر از آن حذف گردد و به یک روز یا زمان بیشتری نیاز دارد تا گازهای محلول از آن خارج و PH آن ثابت شود و فقط در این شرایط تقریبا آب آمادگی ورود ماهی را دارد.

اضافه کردن تعداد زیادی ماهی در یک مرحله

به دلیل علاقه زیاد تازه کارها به ماهی و اینکه تقریبا تمام زیبایی یک آکواریوم را در ماهی می بینند معمولا اضافه کردن تعداد زیادی ماهی در یک مرحله یکی دیگر از اشتباهات آن هاست، تا زمانی که کلونی باکتریهای تجزیه کننده مواد سمی کاملا در مخزن تشکیل نشده باشند، آکواریوم آماده اضافه کردن ماهی به تعداد زیاد نمی باشد، باید در ابتدا یک جفت ماهی مقاوم اضافه و صبر کنید تا میزان نیتریت و آمونیاک بالا رفته و سپس تا حد صفر پایین آید، بعد از این میتوانید ماهی های دیگری به آکواریومتان اضافه نمایید.

تراکم ماهی بیش از حد مجاز

پس از گذر از مرحله راه اندازی اولیه آکواریوم و آمادگی مخزن برای ورود ماهیها معمولا مشاهده می شود که تازه کارها بیش از حد مجاز ماهی به آکواریوم اضافه می کنند. ممکن است یک حرفه ای بتواند تعداد زیادی ماهی را در یک مخزن نه چندان بزرگ نگه دارد اما این کار برای افراد تازه کار توصیه نمی شود.
آزمون و خطاها در پیدا کردن تعداد مجاز ماهی آکواریوم به یک قانون کلی بدل شده است که بسیار می تواند سودمند باشد. اگر لیتراژ کل مخزن بر حسب لیتر را بر اساس سانتی متر در نظر بگیرید، این عدد حداکثر مجموع اندازه ماهی های مجاز شما در آکواریوم خواهد بود، حجم آب آکواریوم، میزان آب اضافه شده پس از اجرای دکور داخلی می باشد یعنی اگر حجم کل آب مخزن شما بصورت خالص 150 لیتر باشد و شما بخواهید ماهی هایی با اندازه cm10 نگهداری کنید، حد مجاز تعداد ماهی برای آکواریوم شما، 15 عدد است، البته همواره توصیه می شود که زیر حد مجاز ماهی انتخاب کنید.

نگهداری ماهی های ناسازگار

افراد تازه کار معمولا ماهی ها را از روی ظاهر آن ها از روی اطلس یا اینترنت انتخاب می کنند، بدون این که به نیازهای زیستی و محیطی آن ها توجه داشته باشند. بعضی از ماهی ها با یکدیگر می جنگند و یا به آبی با شرایط متفاوت نیاز دارند و نمی توان آنها را در یک مخزن نگه داشت. همیشه درمورد گونه ها، قبل از اینکه آن ها را با هم انتخاب کنید تحقیق نمایید. ماهیهایی انتخاب کنید که پر جنب و جوش، رنگارنگ، آرام و در شرایط زیستی و محیطی همگون قرار داشته باشند .

تغذیه بیش از حد

بزرگترین اشتباهی که یک فرد تازه کار می تواند انجام دهد، غذادهی بیش از حد است. ماهی موجود پر جنب و جوشی است و همواره به دنبال غذا می گردد. این که آن ها همیشه گرسنه به نظر می رسند بدین معنی نیست که به غذا نیاز دارند و باید همواره تغذیه شوند. قانون غذادهی این است هیچ گاه بیش از مقداری که در 5 دقیقه کاملا مصرف شود غذا ندهید. در آغاز ورود ماهی بیش از یک بار در روز غذا ندهید و در زمان بحرانی هنگامی که سطح آمونیاک و نیترات بالاست غذادهی را برای یک یا دو روز متوقف کنید. ماهی ها به راحتی می توانند چندین روز بی غذایی را تحمل کنند و دچار بیماری و کسالت نشوند. اگر بخواهیم 10 عامل برای مرگ و میر ماهیها برشماریم قطعا مرگ به دلیل گرسنگی ماهی، عامل شماره 10 می باشد.

فیلتر ناقص و ناکارآمد

یک فیلتر صحیح آکواریوم باید حد اقل 3 بار حجم آکواریوم را در هر ساعت از فیلتر گذرانده و تصفیه کند، اگر این میزان گردش آب انجام نمی شود، حجم فیلتر کوچک است، اگر به حجم فیلتر مناسب برای آکواریومتان شک دارید حتما از سایز بزرگتر استفاده کنید. فیلتر کردن بیش از حد مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما قطعا میزان کم فیلتر می تواند برای سلامت ماهی ها خطرناک باشد. . بعضی اوقات دیده می شود که فیلتر را از متعلقات آکواریوم حذف می کنند یا به نصب یک فیلتر کوچک داخل آکواریوم بسنده می کنند که قطعا سلامت ماهیها را به خطر خواهد انداخت.

تست نکردن آب

افراد تازه کار معمولا اطلاعات کاملی در مورد چرخه نیتروژن و فعل و انفعالات روزهای نخستین راه اندازی یک آکواریوم ندارند و در نتیجه از نیاز به تست آب نیز مطلع نبوده و برای مقابله با سموم مضر آب نیز اقدامی نمی کنند.
هنگامی که یک مخزن به تازگی راه اندازی می شود باید یک یا دو روز کار کند و قبل از اضافه کردن ماهی اولیه باید PH ، سختی، آمونیاک و سطح نیتریت را بر اساس استاندارد تست کنید. در دوره راه اندازی، تست آمونیاک و نیتریت بسیار مهم است و برای اطلاعات بیشتر حتما مطالبی در مورد چرخه نیتروژن بخوانید.
هنگامی که یک آکواریوم به شرایط ایده آل رسید تست آب را بصورت ماهیانه ادامه دهید تا بتوانید مشکلاتی که ممکن است از دید شما پنهان شده باشد را رصد کنید. اگر ماهی بدون دلیل تلف شد آب را تست کنید تا مشخص شود چیزی تغییر کرده است یا خیر؟

تعویض نکردن آب

مورد دیگری که معمولا افراد تازه کار در سرویس آکواریوم به آن توجه نمی کنند تعویض های دوره ای مقداری از آب است. مواد دفعی مضری در آکواریوم شکل می گیرند که تنها می توان با مَکِش کردن آب از بین شن کف و تعویض کسری از آب، آنها را از مخزن خارج نمود.
چنانچه شما در سرویس های دوره ای، کسری از آب را تعویض نکنید، ممکن است ماهی ها تلف نشوند اما نسبت به شرایط ایده آل آب تحت فشار قرار می گیرند و نسبت به بیماری ها حساس تر می شوند و حتی ممکن است طول عمر آنها نسبت به حالت طبیعی کوتاه تر شود. توصیه می شود برای تعویض کسری از آب حتما مقداری آب از 2 روز قبل کنار بگذارید و از آب مستقیم شیر برای این کار استفاده نکنید.

 

منبع : آبسکون

ارسال شده توسط علی در ساعت |

درباره ما
من علی از ایران هستم و قصدم از این وبلاگ جمع آواری اطلاعات جامع در مورد ماهیهای آکواریومی آب شور و شیرین و بیماری و روش درمانی آنها در یک جا می باشد در صورت تمایل به اینجانب با دادن نظرات خوبتان و همچنین مطالب عالیتان کمک کنید .

(( حتمآ از آرشیو مطالب دیدن فرمایید )) متشکرم :
منوي اصلي
آرشيو مطالب
آمار و امكانات
تعداد بازديدها :
افراد آنلاين :
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

Powered by WebGozar

لينك دوستان
مرجع فارسی موجودات زنده آکواریومی
سایت ماهیران 1
سایت ماهیران 2
شرکت آبسکون
Persian Discussion Society
ماهی زینتی
وبلاگ تخصصی ماهیهای زینتی
تخصصي اكواريوم هاي آب شور و شيرين-آبزاکو
ماهی آکواریوم آب شور
سایت بزرگ آکواریوم
دنیای زیر آب
دکوراسیون آکواریوم
عکس همه نوع ماهی در این سایت
سایت لاک پشتها
آكوا پرشيا
ماهیان آکواریومی
راز بقاء
سایت اصلی محصولات سرآ - SERA
پایگاه تخصصی ماهیان و گیاهان آکواریومی و زینتی
تکثیر و پرورش ماهی فایتر
جانور شناسي (حميده خانم)
@@@@@@@@@@@@@@@@
وبلاگ داریوش اقبالی = سلطان صدا
###################
نرافزار رایگان موبایل- ایران موبایل
سایت رسمی ایرانسل
فروشگاه کتاب - آدینه بوک
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فهرست روزنامه های ایران و قیمت خودرو و موبایل
عضو شو بازي كن جايزه ببر
ایران ترانه
سایت مولانا شاعر بزرگ ایران
گنجینه سرگرمی و دانستنی
مرجع موبایل ایران
شمارنده بازدیدکننده وب
كتابخانه مجازي ايران
دانلود بازار
بین دانلود
سایت ایران کهن
تنظیم دیش
انواع ماشینهای جدید
آثار سخنسرایان پارسی گو
خدمات وبلاگی
مرجع عکس و مدل
دانلود برنامه
سایت آموزش ایرانیان
آی طنز
سایت بزرگ موزیک
دانلود صوت و فیلم مذهبی 1
دانلود صوت و فیلم مذهبی 2
سیم کارت رند
دانلود زیرنویس فیلم
زیر پای آسمان (علي)
دنیای این روزای من (ناديا)
کالیگولا=فاش می گویم (پروين مهرباني)
كلبه سرگرمي (تنها)
راسخون
لبخند بزنید (favania)
در حوالی این کوچه ها
صبح بخیر
من و خودم
محکم بشین دلم این دوره اخره(مهدی)
دل نوشته های من
عاشقانه
دست در دست ( یه دوست )
کلبه تنهایی (نفيسه)
خمار سقا خونه (هدي)
بوی بارون - بوی خاک (نيلوفر)
**قصر زیبا**(گلشن)
اندکی صبرسحرنزدیک است (نازگل من)
لمس ترانه (الهام)
دوست داشتنی های (بهاره)
شب های بارانی (تينا)
تنهایی یه عاشق (افسانه)
تنهایی (حانيه)
ارکیده زخمی (فزيبا)
بچه های شیلات دانشگاه جیرفت
اهنگهای عاشقانه
[ قالب رايگان ]
آخرين مطالب ارسالي
طراح قالب
طراح قالب هاي بلاگفا